• 0212 541 25 53
  • 0533 050 77 58
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Pzt Cuma 09:00 20:00

SEDEX Sorumlu Tedarik Zinciri

Image

SEDEX Belgesi Nerden/Nasıl Alınır? SMETA Nedir?

SEDEX Belgesi alabilmek için SMETA kriterlerine uygun şekilde, 3 ana adımdan oluşan bir denetim sürecini, başarıyla tamamlamak gerekmektedir.

Değerlendirme Formu

SEDEX ve SMETA için yapılacak denetimler başlamadan önce, başvuru yapan şirketlerin çeşitli öz değerlendirme formlarını doldurmaları istenir.

Denetim Alanı Oluşturmak

SEDEX Belgesi için yapılacak denetimlerde, denetçi bir ekip şirketin sosyal yönetim dokümantasyonunun SMETA şartlarına uygunluğunu kontrol edecektir. Bu noktada, yapılacak denetimlerin süresi, şirkette çalışan kişi sayısı ve şirket ölçeği ile doğru orantılı olarak artabilmektedir.

Denetim Raporlama

SEDEX/SMETA denetimleri tamamladıktan sonra, denetçiler tarafından ilgili şirkete bir hareket planı ve detaylı raporlar sunulur. Düzenleyici Hareket Planı (Corrective Action Plan – CAPR) olarak adlandırılan bu kılavuz doğrultusunda şirket, eksik yönlerini geliştirmek için gereken hamlelerden haberdar olmaktadır.

SEDEX’in ilgili kurulları tarafından belirlenen bu adımlar yine SEDEX’in yetkilendirdiği ön denetim şirketleri veya bağımsız çalışan denetçiler tarafından yürütülmektedir.

Sedex organizasyonu, alıcı firma, tedarikçi firma veya denetçiler için, ürün ve hizmetlerden seri bir şekilde faydalanmalarını sağlayacak başlıca şu hizmetleri sunmaktadır:

Tedarikçi artı hizmeti: Üyelikten daha fazla faydalanmak isteyen, işlerine yatırım yapmak ve işlerinin etik performansını daha fazla geliştirmek isteyen tedarikçi firmalara yönelik bir hizmettir.

İşçi refah değerlendirmesi hizmeti: Alıcı ve işverenleri desteklemek için çalışan memnuniyetini ve iş kalitesini ölçen bir araçtır. Firmalar uyumluluğun ötesine geçmek ve çalışanların yaşamları üzerindeki etkilerini ölçmek zorundadır.

Sedex ileri hizmeti: Riskleri yönetmek ve kurumsal itibarını korumak isteyen firmalar, tedarikçilerin etik, çevresel ve sosyal uygulamalarını kontrol etmek zorundadır. Bu hizmete etik veri platformu denmektedir.

Sedex e-öğrenim hizmeti: Çalışanların sürdürülebilirlik konusundaki bilgilerini artırmak ve sorumlu kaynak bulmak için öncelikli alanları anlamak gerekmektedir. Bu hizmet, istenilen zamanda istenilen yerden ulaşım imkânı vermektedir.

Veri izleme hizmeti: Bu bir tedarik zinciri veri analizi aracıdır. Verileri iyi değerlendirebilmek gerekir. 

Zorunlu çalışma göstergesi raporları hizmeti: Firmalar açısından zorunlu işgücünü ortadan kaldırmak için çabalamak önemlidir. Hem bağımsız hem de kombinasyon halinde çeşitli göstergeler sunulmakta ve yeni raporlama araçları ile, tedarik zincirinde zorla çalıştırmanın olduğu noktalar belirlenmektedir.

Çevrimdışı denetim aracı: Bu hizmet, denetçilerin anında veri toplamalarını ve düzeltici eylem planı hazırlamalarını sağlamak için geliştirilmiştir.

SEDEX Belgesi İçin Uyulması Gereken Kriterler

Sedex belgesi sayesinde firmanızın çalışma şartları net biçimde belgelendirilmiş olur. Ek olarak işletmenizin sosyal sorumluluk alanında başarılı olup olmadığı da tescillenmiş olur. Sedex sisteminde katılımcı firmalar, tüm işletmelerin Sedex standartlarına uygun olup olmadıklarını irdeleyebilir. Bunun için sistemde o işletmenin Sedex numarasını aratmak yeterli olur.

Bu sayede firmaların Sedex standartlarına uygun olup olmadıkları da tespit edilir.

Sedex belgesi alan firmaların aşağıdaki kriterlere uyup uymadıkları tescillenmiştir: 

Çalışanlarına ne gibi bir çalışma ortamı sunuyor? 

Güvenlik sistemleri konusunda hangi önlemleri ne sıklıkla alıyor?

Sosyal sorumluluk alanında başarı düzeyi nasıl?

Çalışma ortamı steril ve güvenli mi? 

İnsan kaynakları alanında deneyimli mi?

İş güvenliği standartlarına uyuyor mu?

Bu gibi kriterlere uyan firmalar, Sedex belgesi almaya hak kazanır.

Aynı zamanda diğer firmaların da gözde firması haline gelebilir. Bu durum, mevcut firmanın daha fazla ticaret yapmasına ve iş dünyasında saygınlığının artmasına fayda sağlar.

SEDEX Belgesinin Faydaları Nedir?

Tedarik zinciri şeffaflığı, sorumlu bir kaynak bulma programının temelidir. Şirketlerin riskleri belirlemesine, azaltmasına ve önlemesine olanak tanır, mevzuata uymalarına yardımcı olur ve insan ve çevre hakları durum tespiti çabalarını destekler.

Tüketiciler ve yatırımcılar, şirketlerin ürün veya hizmetlerinin nerede ve nasıl yapıldığını bilmesini bekler. Bu aynı zamanda bileşen parçalarını, bitmiş ürünleri veya bir hizmeti kolaylaştıran ürünleri kimin ürettiğini anlamayı da içerir. 

Tedarikçilerle ilgili bu bilgilerin toplanması, bir şirketin tedarik zinciri şeffaflığına ulaşmasını sağlar. Bu faaliyet, bir tedarik zincirinin haritalanması olarak bilinir.

Çözümlerimizin işletmelerin tedarik zincirlerini haritalandırmalarına, tedarik zinciri şeffaflığını geliştirmelerine ve tedarik zincirlerinde daha sorumlu bir şekilde kaynak sağlamak ve çalışma koşullarını iyileştirmek için riskleri yönetmelerine nasıl yardımcı olduğunu keşfedin.

Çözümlerimiz

Tedarik zincirinin haritasını çıkarmak

Tedarik zinciri değerlendirmesi ve denetimi

Risk değerlendirmesi

Raporlama

Danışmanlık

Eğitim

SEDEX Belgelendirme Hizmeti

Hemen Profesyonel Sertifika Hizmeti Alın

Bize ulaşarak profesyonel hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.
Hemen YYS danışmanlık iletişime geçiniz?


Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Sosyal Medya

© 2021 YYS Belgelendirme Eğitim Danışmanlık ve Test&Analiz Hizmetleri Tüm Hakları Saklıdır.