Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

ISO 9001'i basit bir şekilde açıklamak gerekirse, bir kalite güvencesi standardıdır. Fakat içeriği firmaya basit anlamından çok daha fazlasını katar. Firmanın mühendisleri tarafından bir ürün üretilirken veya tasarlanırken ISO 9001 standartlarının uygulanması sayesinde, firma içinde ve ürettiği üründe kalite sağlanmış olur.

Sadece ürünün üretiminde ve tasarlanması aşamasında değil, ürünün kullanımı ve servisi esnasında da kalite anlayışının artmasını sağlar.

ISO 9001'e başvurmak için çok büyük firma sahibi olmanıza gerek yok. Bünyesinde 100'e yakın bir çalışan kapasitesine sahipseniz dahi ISO 9001'e başvuruda bulunabilirsiniz.

ISO 9001'e başvuran firmalara baktığımızda, daha çok cihaz üreten firmaları, cihazların tasarımını yapan firmaları, bilgisayar ve otomobil üreten firmaları görmekteyiz. ISO 9001 Standardı 12 maddeden oluşurken içeriği şu şekildedir; 1994 yılında ortaya konan ISO 9000 standartları toplamda 27 tane standardı barındırmaktaydı. Fakat bu durum firmalar için büyük bir karışıklık oluşturuyordu.

Bunun sonucunda ortaya ISO 9001:2000 versiyonu çıktı. Bu versiyon içeriğinde ise 4 temel standarda yer verildi. 4 temel standarda indirgenmesinde amaç; standartları azaltmak değil, daha basit, kolay ve anlaşılır hale getirmektir.

Yani 27 tane olan standart sayısı 4 temel başlık altında toplanmıştır.