• 0212 541 25 53
  • 0533 050 77 58
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Pzt Cuma 09:00 18:00

FSC Belgesi, Fsc Orman Yönetim Sistemi

FSC COC Belgesi

FSC Belgesi dünyadaki tüm ormanların en uygun şekilde yönetilmesini ve bu uygulamaların uluslararası anlamda yaygınlaşmasını amaçlayan bir paydaşlar sistemidir. FSC; Türkçesi Orman Yönetim Konseyi olup adını ‘’Forest Stewardship Council’’ adlı uluslararası kuruluşun baş harflerinden almıştır.FSC’ nin kuruluşu 1990’lı yıllara dayanmaktadır. Bir grup ahşap üreticisi, kullanıcısı, çeşitli çevre ve sosyal sivil toplum örgütü temsilcilerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş ve merkezi Almanya’nın Bonn kentinde olan ve kar amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluştur.
FSC COC Belgesi
FSC dünyadaki tüm ormanların en uygun şekilde yönetilmesini ve bu uygulamaların uluslararası anlamda yaygınlaşmasını amaçlayan ve bu amaca ulaşmak için uluslararası standartlar belirlenmiş bir sistemdir. FSC, dünya üzerinde orman belgelendirme standartlarını destekleyen ve ileri süren tek kuruluştur. Dünya üzerinde doğru orman yönetimiyle elde edilen ürünler FSC logosuyla tanınırlar. FSC etiketi, tüketiciye sosyal ve çevresel olarak sorumlu satın alma tercihi sağlayan, sorumlu üretim ve tüketim arasındaki bağlantıyı sağlar.FSC Belgesi
Günümüzde dünyada bir orman ürünün iyi yönetilmiş bir kaynaktan sağlandığını göstermenin en geçerli yolu, CoC Yönetim Sistemi’nin uygulanmasıdır. Simge Antalis’in aldığı FSC Sertifikası da CoC - Koruma ve Gözetim Zinciri’nin yani, ham maddenin ormandan tüketiciye ulaşana kadar gerçekleşen; işleme, dönüştürme, imalat ve dağıtım gibi tüm başarılı safhalarını içine alan bir yönetim sistemini kullandığını kanıtlamaktadır.

Müşteri açısından bakıldığında ise bir firmada CoC standartlarının uygulanıyor olması, firma tarafından bu aşamaların başarıyla yerine getirildiğinin de bir taahhütü niteliğindedir.

Bu sektör şemsiyesi altında faaliyet gösteren firmalar, müşterilerine ve/veya 3.şahıslara çalışmalarındaki her süreçte gerekli dikkati ve kalite şartlarını yerine getirdiklerini ispatlamak için CoC belgelendirmesine sahip olmayı talep etmektedirler.
FSC belgesinin faydaları:

    Firmalar için uluslararası tanınma ve prestij göstergesidir.
    FSC belgesi sayesinde FSC markasını ve etiketlerini kullanma hakkına sahip olmak;
   ürünlerin yasal ve iyi idare edilmiş kaynaklardan geldiğini gösterir.
    Mevcut orman ürünlerinin yasal olduğunun göstergesidir.
    Gelecek nesillere ormanların sağlıklı bir şekilde devredilmesini sağlar.
FSC FAYDALARI NELERDİR?
Dünya’ da el değmemiş, insan girmemiş doğal ormanların ve diğer ekolojik yapının, floranın ve habitatların değişimini engeller,
    Dünya’ da tehlikeli olan böcek ilaçlarının kullanımını, pestisit risklerini ortadan kaldırır,
    Ormanı oluşturan ve Dünyanın Havasına ve dengesine en büyük destek olan ağaçların genetik yapısının değiştirilmesine engel teşkil eder,
    Dünya’ da orman bölgelerinde yaşayan ve o yöreye mahsus yapıda olan yerli halkın veya taşralıların haklarına saygı oluşturur,
    Ormanların azalmasına mani olur,
    orman ürünlerinin tüketimini kontrol ve kayıt altına alır,
    Yılda en az bir kere sertifikalı organizasyonların uygunluğunu kontrol eder,

Ürünün iyi yönetilmiş ormanlardan ve kontrollü kaynaklardan elde edildiğini ispatlar ve bu ürünlerin kontrolsüz ağaçlardan üretilen ürünlerle karışmadığını doğrular.Örneğin etiket üreten bir matbaanın, etiketi oluşturduğu kağıdın üretiminde kullanılan ham maddenin iyi yönetilmiş bir ormandan elde edilmesi ve bu kağıtla oluşturulan etiketin gerek üretim aşamalarında gerekse depolama ve sevkıyat aşamalarında karışmasını engelleyici bir sistemin olması sağlanır.

FSC Orman Yönetim Konseyi Koruma Zinciri;  Matbaa ve Etiket Belgesi olan bu belgenin Ormana zarar verilmediğini kötü orman politikası güdülmeden ürün haline geldiğini amaçlar ve Yys Danışmanlık  bu belgeyi vermeye yetkilidir.
FSC – COC ORMAN YÖNETİM SERTİFİKASI NEDİR
FSC Belgesi Nasıl Alınır ?
FSC Logosu
FSC Belgesi İçin Ne Kadar Zaman Gerekir?

Belgelendirme Hizmeti

Hemen Profesyonel Sertifika Hizmeti Alın

Bize ulaşarak profesyonel hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.
Hemen YYS danışmanlık iletişime geçiniz?

1111111111Rating 0.00 (0 Votes)

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Etiketler

Online Ziyaretçi

123 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Sosyal Medya