• 0212 541 25 53
  • 0533 050 77 58
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Pzt Cuma 09:00 18:00

FSC Belgesi, Fsc Orman Yönetim Sistemi

FSC Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Image

FSC COC Belgesi

FSC Belgesi dünyadaki tüm ormanların en uygun şekilde yönetilmesini ve bu uygulamaların uluslararası anlamda yaygınlaşmasını amaçlayan bir paydaşlar sistemidir. FSC; Türkçesi Orman Yönetim Konseyi olup adını ‘’Forest Stewardship Council’’ adlı uluslararası kuruluşun baş harflerinden almıştır.

FSC’ nin kuruluşu 1990’lı yıllara dayanmaktadır. Bir grup ahşap üreticisi, kullanıcısı, çeşitli çevre ve sosyal sivil toplum örgütü temsilcilerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş ve merkezi Almanya’nın Bonn kentinde olan ve kar amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluştur.
FSC COC Belgesi
FSC, dünya üzerinde orman belgelendirme standartlarını destekleyen ve ileri süren tek kuruluştur. Dünya üzerinde doğru orman yönetimiyle elde edilen ürünler FSC logosuyla tanınırlar. FSC etiketi, tüketiciye sosyal ve çevresel olarak sorumlu satın alma tercihi sağlayan, sorumlu üretim ve tüketim arasındaki bağlantıyı sağlar.

FSC CoC Belgesi
Günümüzde dünyada bir orman ürünün iyi yönetilmiş bir kaynaktan sağlandığını göstermenin en geçerli yolu, CoC Yönetim Sistemi’nin uygulanmasıdır. Simge Antalis’in aldığı FSC Sertifikası da CoC - Koruma ve Gözetim Zinciri'nin yani, ham maddenin ormandan tüketiciye ulaşana kadar gerçekleşen; işleme, dönüştürme, imalat ve dağıtım gibi tüm başarılı safhalarını içine alan bir yönetim sistemini kullandığını kanıtlamaktadır.

Müşteri açısından bakıldığında ise bir firmada CoC standartlarının uygulanıyor olması, firma tarafından bu aşamaların başarıyla yerine getirildiğinin de bir taahhütü niteliğindedir.

Bu sektör şemsiyesi altında faaliyet gösteren firmalar, müşterilerine ve/veya 3. şahıslara çalışmalarındaki her süreçte gerekli dikkati ve kalite şartlarını yerine getirdiklerini ispatlamak için CoC belgesine sahip olmayı talep etmektedirler.

FSC Belgesinin Faydaları

√ Firmalar için uluslararası tanınma ve prestij göstergesidir.
√ FSC belgesi sayesinde FSC markasını ve etiketlerini kullanma hakkına sahip olmak;
√ Ürünlerin yasal ve iyi idare edilmiş kaynaklardan geldiğini gösterir.
√ Mevcut orman ürünlerinin yasal olduğunun göstergesidir.
√ Gelecek nesillere ormanların sağlıklı bir şekilde devredilmesini sağlar.
Image
FSC BELGESİ NEDİR?

Fsc Sertifikası, orman ürünleri ile ilgili üretim/satış yapan firmaların ürünlerinin, Orman Yönetim Konseyi’nin belirlediği standartlara uygun olarak üretildiğini gösteren bir belgedir. Orman Yönetim Konseyi 1993 yılında kurulmuş dünya çapında bir organizasyonudur. Bu organizasyon dünya çapında, orman ürünlerinin belirli standartlarla üretilmesi/satışı ile ilgilenen ve kar amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütüdür. Orman Yönetim Konseyinin kuruluş yeri Almanya’nın Bonn şehridir. Aynı zamanda kurumun yönetim merkezi de, kurulduğu şehirde bulunmaktadır. Fsc belgesi adını, Forest Stwardship Council’in baş harflerinden almıştır.

Bu konseyin kuruluş amacı, Birleşmiş Milletler ve Dünya Gıda ve Tarım Örgütü’nün sunduğu FAO raporlarının sonucunda dünya ormanlarının yarısının tahrip edildiğinin ortaya çıkmasıyla başlamıştır. Kurumun sahip olduğu vizyon tamamen dünya çapında orman ürünlerinin doğru kullanılmasıyla ilgili standartları belirlemek ve bu standartların uygulanıp uygulanmadığının, bağımsız olarak denetimlerinin yapmaktır.

Fsc belgesi sahibi olmak ürünleriniz kontrolsüz ağaç kesimi sonucunda piyasaya sunulmadığı anlamına gelmektedir. Bu belgeye sahip olma standartları, sadece ağaçların kesilmesiyle sınırlandırılmamıştır. Ürünün üretim, dönüşüm ve dağıtım aşamaları gibi her aşamasının incelenmesiyle belgeye sahip olma standartları içerisine dahil edilmiştir. Bir ürünün Fsc belgesine sahip olup olmadığını anlamak oldukça basittir. Sistem, ürünün üzerinde yada ham maddenin üzerinde fsc logosu ve kayıt numarasının bulunmasıyla ilerlemektedir.

Fsc belgesine sahip her ürünün yada ham maddenin üzerine fsc logo kullanımı ve kayıt numarası olmak zorundadır. Olmayan ürünler fsc standartına kesinlikle dahil edilmemiş ürün yada ham maddelerdir. Fsc belgesine sahip olmak için, orman ürünleriyle ilgili üretim/satış yapan firmalar belirli denetimlerden geçerler. Belirlenen standartlar doğrultusunda firmalara yetki verilir ve bu standarta olan uygunluk denetlenir. Denetlemeler sonucunda başarılı olan firmalar düzenli olarak Orman Yönetim Konseyi’nin internet sitesi üzerinden açıklanır.

Kurumdan direk bilgi almak isteseniz bile, kurum açıklanan listeden firmanızın olup olmadığını takip etmenizi ister. Firma adınızın internet sitesi üzerinden yayınlanması bir nevi işlemi legalleştirmek anlamına da gelmektedir. Halkın uzun vade de orman ve orman ürünlerinden fayda sağlayacağı göz önüne alındığında Fsc belgesi büyük önem arz etmektedir.

FSC – COC ORMAN YÖNETİM SERTİFİKASI NEDİR
FSC Belgesi Nasıl Alınır ?
FSC Logosu
FSC Belgesi İçin Ne Kadar Zaman Gerekir?
AAF nedir ?
FSC FAYDALARI NELERDİR?

5 Madde ile Neden FSC

İşletmeniz için FSC belgesinin faydalarından sadece birkaçını sizler için sıraladık
01

EKOSİSTEM

FSC Sertifikası orman ekosistemlerini korur ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olur.
02

SORUMLULUK

FSC Sertifikası orman yönetiminin geleceğini şekillendirmede sorumluluk sahibi olduğunu gösteri.
03

ENDÜSTRİ

FSC Sertifikası orman yönetiminde endüstri standartlarını yükseltir.
04

GÜÇ

FSC Sertifikası işletmeniz ve müşterileriniz arasında daha güçlü bağlantılar oluşturur.
05

YASAL

FSC Belgesi yasal gereklilikleri ile güncel olmanızı sağlar.

Belgelendirme Hizmeti

Hemen Profesyonel Sertifika Hizmeti Alın

Bize ulaşarak profesyonel hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.
Hemen YYS danışmanlık iletişime geçiniz?


Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Sosyal Medya

© 2020 YYS Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Tüm Hakları Saklıdır.