• 0212 541 25 53
  • 0533 050 77 58
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Pzt Cuma 09:00 20:00

ISO 20000 Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi

ISO 20000:2005 BT Hizmet Yönetim Sistemi Standardı
Bugünün iş dünyasında BTnin önemi büyüktür.Ancak, hem şirket içi hem taşeron BT hizmetleri hakkında işletmelerin ve müşterilerin gereksinimlerini karşılayamadığı yönündeki endişeler gittikçe daha yüksek sesli bir biçimde dile getiriliyor.>Bu sorunun kabul gören bir çözümü BT hizmeti yönetimi için uluslararası bir standart olan ISO/IEC 20000 temelli bir BT Hizmeti Yönetim sistemi (ITSMS) kullanmaktır.

Bu standardın sertifikasyonuyla müşterilerinize bağımsız bir şekilde en iyi uygulama prensibini karşıladığınızı gösterebilirsiniz.ISO/IEC 20000, uluslararası düzeyde tanınan İngiliz Standardı BS 15000i temel alır ve onun yerine geçer.ISO/IEC 20000 iki bölüm halinde yayınlanmıştır:

Birinci Bölüm, BT hizmeti yönetimini kapsayan hizmet yönetimi belirtimidir. Denetleme yapılırsa bu bölüme uygunluğunuz konusunda yapılır. Sertifikasyon alabilmek için karşılanması gereken asgari gereklilikler de bu bölümde ortaya konur.

İkinci Bölüm, hizmet yönetiminin uygulama tüzüğüdür ve belirtimin kapsamı dahilinde hizmet yönetimi işlemleri için en iyi uygulamalar bu bölümde açıklanır. Kimi ilgilendirir? ISO/IEC 20000, dünyanın hangi bölgesinden veya hangi sektörden olursa olsun BT hizmetlerine dayanan büyük küçük tüm kuruluşlar için geçerlidir.

Bu standart özellikle BT bölümleri gibi iç BT hizmeti sağlayıcıları ve BT taşeron kurumları gibi dış BT hizmeti sağlayıcıları için uygundur.Bu standart; Dış Kaynak Kullanımı, Telekomünikasyon, Finans ve kamu sektörleri gibi bazı önde gelen BT bağımlı sektörlerde şimdiden olumlu bir etki yaratmaya başladı.Öncelikle, ISO/IEC 20000 sertifikasyonu bir kuruluşun uygun fiyata tutarlı bir şekilde kaliteli BT hizmeti verebilmek için yeterli denetim ve prosedürleri uyguladığını gösterir.

En önemli yararlarından bazılarını aşağıda görebilirsiniz:

BT hizmet sağlayıcıları teknoloji güdümlü değil de iş odaklı olan hizmetlere karşı daha hassas hale geliyor dış hizmet sağlayıcıları, sertifikasyonu fark yaratıcı bir ayrıcalık olarak kullanarak zamanla sözleşmeden doğan bir gereksinim haline gelen bu özellik sayesinde daha fazla iş alıyorlar.

Daha etkili bir şekilde dış hizmet sağlayıcısı seçme ve yönetme yeteneği sağlar Maliyet ve hizmetleri etkileyen BT hizmetlerinin etkinliğini, güvenilirliğini ve tutarlılığını artırmak için daha fazla fırsat Sertifikasyon denetimleri, etkinliği sürdürmenize ve artırmanıza yardımcı olan hizmet yönetimi işlemlerinin düzenli olarak değerlendirilebilmesini sağlar.

Sertifikasyon işlemi tedarikçi denetimlerinin miktarını azaltarak maliyetleri düşürebilir ISO/IEC 20000, ITSM işlemleri için ITIL (IT Altyapı Kitaplığı) en iyi uygulama danışmanlığı çerçevesiyle tamamen uyumludur.

Belgelendirme Hizmeti

Hemen Profesyonel Sertifika Hizmeti Alın

Bize ulaşarak profesyonel hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.
Hemen YYS danışmanlık iletişime geçiniz?


Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Sosyal Medya

İstanbul
Adres: Yenibosna Merkez Mah. 29 Ekim Cad. No:35 Bahçelievler/İstanbul
Telefon: 0 212 541 25 53
E posta: admin@yysdanismanlik.com

Ankara
Adres: Atapark Mahallesi 1308 Sokak No: 8/7 Keçiören Ankara
Telefon: 0 312 472 30 50
E posta: contact@yysdanismanlik.com

İzmir
Adres: Gazi Mah. Kublay Cad. No: 19 Gaziemir / İzmir
Telefon: 0232 251 77 88
E posta: izmir@yysdanismanlik.com

© 2024 YYS Belgelendirme Eğitim Danışmanlık ve Test&Analiz Hizmetleri Tüm Hakları Saklıdır.