• 0212 541 25 53
  • 0533 050 77 58
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Pzt Cuma 09:00 20:00

FSC Belgesi, Fsc COC, FSC Etiketi, FSC Logosu

FSC COC Belgesi, Fsc Orman Yönetim Sistemi

FSC Belgesi, Fsc Orman Yönetim Sistemi

Bir Ürün Üzerinde FSC Etiketlerini Görmek Ne Anlama Geliyor?

FSC etiketleri, tuvalet kağıdı rulolarından en sevdiğiniz kitaba, buzdolabınızdaki süt kutusuna ve diğer gıda ürünlerine kadar dünya çapında milyonlarca üründe bulunabilir. Etiket ne anlama geliyor? Basitçe söylemek gerekirse: FSC etiketli ürünleri seçerek dünya ormanlarının korunmasına yardımcı oluyorsunuz.

Her etiket, bitmiş ve etiketlenmiş ürünü yapmak için kullanılan malzemelerin menşei hakkında bilgi sağlar.

FSC ETİKET

FSC COC Belgesi

FSC Belgesi dünyadaki tüm ormanların en uygun şekilde yönetilmesini ve bu uygulamaların uluslararası anlamda yaygınlaşmasını amaçlayan bir paydaşlar sistemidir. FSC; Türkçesi Orman Yönetim Konseyi olup adını ‘’Forest Stewardship Council’’ adlı uluslararası kuruluşun baş harflerinden almıştır.

FSC’ nin kuruluşu 1990’lı yıllara dayanmaktadır. Bir grup ahşap üreticisi, kullanıcısı, çeşitli çevre ve sosyal sivil toplum örgütü temsilcilerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş ve merkezi Almanya’nın Bonn kentinde olan ve kar amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluştur.

FSC Sistemi Nasıl Çalışıyor?

FSC sistemi nasıl çalışıyor ?
FSC COC Belgesi
FSC, dünya üzerinde orman belgelendirme standartlarını destekleyen ve ileri süren tek kuruluştur. Dünya üzerinde doğru orman yönetimiyle elde edilen ürünler FSC logosuyla tanınırlar. FSC etiketi, tüketiciye sosyal ve çevresel olarak sorumlu satın alma tercihi sağlayan, sorumlu üretim ve tüketim arasındaki bağlantıyı sağlar.

FSC CoC Belgesi
Günümüzde dünyada bir orman ürünün iyi yönetilmiş bir kaynaktan sağlandığını göstermenin en geçerli yolu, CoC Yönetim Sistemi’nin uygulanmasıdır. Simge Antalis’in aldığı FSC Sertifikası da CoC - Koruma ve Gözetim Zinciri'nin yani, ham maddenin ormandan tüketiciye ulaşana kadar gerçekleşen; işleme, dönüştürme, imalat ve dağıtım gibi tüm başarılı safhalarını içine alan bir yönetim sistemini kullandığını kanıtlamaktadır.

Müşteri açısından bakıldığında ise bir firmada CoC standartlarının uygulanıyor olması, firma tarafından bu aşamaların başarıyla yerine getirildiğinin de bir taahhütü niteliğindedir.

Bu sektör şemsiyesi altında faaliyet gösteren firmalar, müşterilerine ve/veya 3. şahıslara çalışmalarındaki her süreçte gerekli dikkati ve kalite şartlarını yerine getirdiklerini ispatlamak için CoC belgesine sahip olmayı talep etmektedirler.

FSC Belgesinin Faydaları

√ Firmalar için uluslararası tanınma ve prestij göstergesidir.
√ FSC belgesi sayesinde FSC markasını ve etiketlerini kullanma hakkına sahip olmak;
√ Ürünlerin yasal ve iyi idare edilmiş kaynaklardan geldiğini gösterir.
√ Mevcut orman ürünlerinin yasal olduğunun göstergesidir.
√ Gelecek nesillere ormanların sağlıklı bir şekilde devredilmesini sağlar.
Image

FSC BELGESİ NEDİR?

Fsc Sertifikası, orman ürünleri ile ilgili üretim/satış yapan firmaların ürünlerinin, Orman Yönetim Konseyi’nin belirlediği standartlara uygun olarak üretildiğini gösteren bir belgedir. Orman Yönetim Konseyi 1993 yılında kurulmuş dünya çapında bir organizasyonudur. Bu organizasyon dünya çapında, orman ürünlerinin belirli standartlarla üretilmesi/satışı ile ilgilenen ve kar amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütüdür. Orman Yönetim Konseyinin kuruluş yeri Almanya’nın Bonn şehridir. Aynı zamanda kurumun yönetim merkezi de, kurulduğu şehirde bulunmaktadır. Fsc belgesi adını, Forest Stwardship Council’in baş harflerinden almıştır.

Bu konseyin kuruluş amacı, Birleşmiş Milletler ve Dünya Gıda ve Tarım Örgütü’nün sunduğu FAO raporlarının sonucunda dünya ormanlarının yarısının tahrip edildiğinin ortaya çıkmasıyla başlamıştır. Kurumun sahip olduğu vizyon tamamen dünya çapında orman ürünlerinin doğru kullanılmasıyla ilgili standartları belirlemek ve bu standartların uygulanıp uygulanmadığının, bağımsız olarak denetimlerinin yapmaktır.

Fsc belgesi sahibi olmak ürünleriniz kontrolsüz ağaç kesimi sonucunda piyasaya sunulmadığı anlamına gelmektedir. Bu belgeye sahip olma standartları, sadece ağaçların kesilmesiyle sınırlandırılmamıştır. Ürünün üretim, dönüşüm ve dağıtım aşamaları gibi her aşamasının incelenmesiyle belgeye sahip olma standartları içerisine dahil edilmiştir. Bir ürünün Fsc belgesine sahip olup olmadığını anlamak oldukça basittir. Sistem, ürünün üzerinde yada ham maddenin üzerinde fsc logosu ve kayıt numarasının bulunmasıyla ilerlemektedir.

Fsc belgesine sahip her ürünün yada ham maddenin üzerine fsc logo kullanımı ve kayıt numarası olmak zorundadır. Olmayan ürünler fsc standartına kesinlikle dahil edilmemiş ürün yada ham maddelerdir. Fsc belgesine sahip olmak için, orman ürünleriyle ilgili üretim/satış yapan firmalar belirli denetimlerden geçerler. Belirlenen standartlar doğrultusunda firmalara yetki verilir ve bu standarta olan uygunluk denetlenir. Denetlemeler sonucunda başarılı olan firmalar düzenli olarak Orman Yönetim Konseyi’nin internet sitesi üzerinden açıklanır.

Kurumdan direk bilgi almak isteseniz bile, kurum açıklanan listeden firmanızın olup olmadığını takip etmenizi ister. Firma adınızın internet sitesi üzerinden yayınlanması bir nevi işlemi legalleştirmek anlamına da gelmektedir. Halkın uzun vade de orman ve orman ürünlerinden fayda sağlayacağı göz önüne alındığında Fsc belgesi büyük önem arz etmektedir.

FSC – COC SERTİFİKASI

Global orman ve ormancılık çalışmalarına yön veren FSC Orman Yönetim Konseyi , dünya ormanlarının yönetiminin oluşturulması ve geliştirilmesi için kurulmuş bağımsız yapı bir organizasyondur. 2008 yılından beridir süregelen orman yönetimi sistemi yaygınlaştırılmakta ve yaygınlaştırılma çalışmaları devam ettirilmektedir.

Dünya’ nın bir çok ülkesinde milyonlarca hektardan fazla orman alanı FSC Orman Yönetimi standartlarına uygunluğu ile belgelendirilmiştir. Halen belgelendirme çalışmaları artarak devam etmektedir.

Orman Ürünleri üzerinde bulunan FSC etiketleri ile tüketicinin kereste, ahşap, kağıt ürünü v.b. ürünleri alırken tercih yapmasını kolaylaştıran, ürüne güven ve kalite katan bir durum ortaya çıkarmaktadır. Hem üreticiler hemde tüketiciler bu durumdan oldukça memnun olmaktadır.

FSC BELGESİ NASIL ALINIR ?

√  FSC Standardına uygun yönetim sisteminin kurulması
√  Belgelendirme başvurusunun yapılması
√  
Denetiminin planlanması
√  Denetiminin gerçekleştirilmesi
√  Belgenin info.fsc.org sitesinde yayınlanması
√  Logonun kullanılması

YYS DANIŞMANLIK olarak FSC Belgesi almak isteyen firmalara kurumlara FSC orman yönetim sistem belgesi kurulumu için eğitimdanışmanlık hizmetleri vermekteyiz ve fsc coc belgesi alacak firmanın FSC Belgelendirme denetimlerinden başarılı şekilde geçmesini sağlayarak FSC Sertifikasının firmaya kazandırılmasını sağlıyoruz.

FSC SERTİFİKASI

FSC LOGOSU

Bu, FSC logosu ve satın aldığınız ürünün, sorumlu bir şekilde yönetilen bir ormandan odun kullanarak üretildiğini ve buna bağlı olarak topluluklara sosyal faydalar sağlarken biyolojik çeşitliliğe saygı gösterilmesini sağladığını söyleyen bir bildiridir.

FSC BELGESİ ALMAK NE KADAR ZAMAN ALIR ?

FSC Orman Yönetim, Belgelendirmenin maliyeti firmanızın boyutuna, yapısına ve organizasyonuna göre farklılık gösterir. Yasal başvurudan FSC belgelendirme sürecine kadar birkaç ay sürebililir.

AAF BEDELİ NEDİR?

The AAF is an Annual Admistration Fee charged by FSC to accredited certification bodies, calculated on a “per certificate” basis.

" AAF ; Annual Administration Fee" Bas harflerinin kısaltması olan,yıllık yonetim ücreti adı altında , her sertifika da ciro bazında,

FSC sertifikasyonunun yonetim merkezi olan Forest Stewardship Council (Orman Yönetim Konseyi) tarafından alınan ücret dir,

Bu ücret ile ilgili acıklayıcı bilgi sizinle yapılan sertifikasyon sözleşmesinde de belirtilir,
ve her yıl başında o yılla ilgili AAF ücreti , belgeli firmaya fatura edilir, ve ilgili yılın mart ayı sonuna kadar odenmesi beklenir.

FSC BELGESİNİN FAYDALARI NELERDİR ?

Dünya’ da el değmemiş, insan girmemiş doğal ormanların ve diğer ekolojik yapının, floranın ve habitatların değişimini engeller,

√ Dünya’ da tehlikeli olan böcek ilaçlarının kullanımını, pestisit risklerini ortadan kaldırır,   

√ Ormanı oluşturan ve Dünyanın Havasına ve dengesine en büyük destek olan ağaçların genetik yapısının değiştirilmesine engel teşkil eder,

√ Dünya’ da orman bölgelerinde yaşayan ve o yöreye mahsus yapıda olan yerli halkın veya taşralıların haklarına saygı oluşturur,

√ Ormanların azalmasına mani olur,

√ Orman ürünlerinin tüketimini kontrol ve kayıt altına alır,

√ Yılda en az bir kere sertifikalı organizasyonların uygunluğunu kontrol eder,

Ürünün iyi yönetilmiş ormanlardan ve kontrollü kaynaklardan elde edildiğini ispatlar ve bu ürünlerin kontrolsüz ağaçlardan üretilen ürünlerle karışmadığını doğrular. Örneğin etiket üreten bir matbaanın, etiketi oluşturduğu kağıdın üretiminde kullanılan ham maddenin iyi yönetilmiş bir ormandan elde edilmesi ve bu kağıtla oluşturulan etiketin gerek üretim aşamalarında gerekse depolama ve sevkıyat aşamalarında karışmasını engelleyici bir sistemin olması sağlanır.

FSC Orman Yönetim Konseyi Koruma Zinciri;  Matbaa ve Etiket Belgesi olan bu belgenin Ormana zarar verilmediğini kötü orman politikası güdülmeden ürün haline geldiğini amaçlar ve Yys Belgelendirme  bu belgeyi vermeye yetkilidir.

5 Madde ile Neden FSC

İşletmeniz için FSC belgesinin faydalarından sadece birkaçını sizler için sıraladık
01

EKOSİSTEM

FSC Sertifikası orman ekosistemlerini korur ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olur.
02

SORUMLULUK

FSC Sertifikası orman yönetiminin geleceğini şekillendirmede sorumluluk sahibi olduğunu gösteri.
03

ENDÜSTRİ

FSC Sertifikası orman yönetiminde endüstri standartlarını yükseltir.
04

GÜÇ

FSC Sertifikası işletmeniz ve müşterileriniz arasında daha güçlü bağlantılar oluşturur.
05

YASAL

FSC Belgesi yasal gereklilikleri ile güncel olmanızı sağlar.

FSC Belgelendirme Hizmeti

Hemen Profesyonel Sertifika Hizmeti Alın

Bize ulaşarak profesyonel hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.
Hemen YYS danışmanlık iletişime geçiniz?


Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Sosyal Medya

© 2021 YYS Belgelendirme Eğitim Danışmanlık ve Test&Analiz Hizmetleri Tüm Hakları Saklıdır.