• 0212 541 25 53
  • 0533 050 77 58
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Pzt Cuma 09:00 20:00

FSC Belgesi, Fsc COC, FSC Etiketi, FSC Logosu

Oluklu Mukavva, Koli Kutu, İplik, Kereste, Kontrplak, Lambri, MDF, Odun, OSB levha, Sunta, Plywood, Laminat, Altlık Talaş, Bambu, Matbaa, Kağıt, Etiket, Ambalaj, Mobilya, Ağaç Lif-Yongası, Mutfak, MDF levhalar, Kağıtlık Odun, Tomruk, Orman Kaynaklı Hammadde Kullanan Firmalar, Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri, Ahşap kaplama paneller, Parke paneller, Duvar Kağıtları,

FSC Belgesi, Fsc Orman Yönetim Sistemi

FSC COC

FSC Belgesi

FSC Belgesi dünyadaki tüm ormanların en uygun şekilde yönetilmesini ve bu uygulamaların uluslararası anlamda yaygınlaşmasını amaçlayan bir paydaşlar sistemidir. FSC; Türkçesi Orman Yönetim Konseyi olup adını ‘’Forest Stewardship Council’’ adlı uluslararası kuruluşun baş harflerinden almıştır.

FSC Sistemi Nasıl Çalışıyor?

FSC sistemi nasıl çalışıyor ?

Prosedür:

FSC® standartları ile ilgili gereksinimleri karşılayacak bir prosedür hazırlanması.

Kritik kontrol noktalarına örnek vermek gerekirse bunlar;

Her kuruluş prosedüründe kendi kritik kontrol noktalarını ve sorumlularını belirlemelidir.

Hammadde Tedariki:

Satın alınan hammaddenin sertifikalı olması, üzerinde FSC® ticari markası taşımasından değil..

Kontrol Sistemi:

Çıktılar için FSC tanımının belirlenmesini sağlayan sistemler; Transfer, Yüzdesel ve Kredi Sistemi.

Yönetim Temsilcisi:

FSC® uygulamaları konusunda yönlendirecek kişidir.

İSG:

Personeline İSG konusunda eğitmeli ve çalışma esnasında ihtiyacı olacak kişisel koruyucu donanımı sağlamalıdır.

Ayrıştırma:

FSC® sertifikalı hammadde ve sertifikasız hammadde kesinlikle birbirinden fiziksel, dönemsel veya tanımlama yöntemlerinden en az biri ile ayrıştırılmalıdır.

Transfer Sistem:

FSC® tanımı ile satılmasını sağlayan FSC kontrol sistemi ve varsa en düşük ilişkili yüzde tanımı veya kredi tanımı.

Lisans Anlaşması:

FSC® ile kuruluş arasında güncel Lisans Anlaşmasını imzalamak ve bu anlaşmayı kuruluş bünyesinde muhafaza etmek zorundadır.

Kayıtlar:

Kuruluş, FSC® Uygun olmayan ürünler ve şikayetler ile ilgili kayıtlar ve varsa dış kaynak kullanımı ile ilgili kayıtlar.

Üretim Kontrolü:

FSC® sertifikalı hammadde ve ürün ile sertifikasız hammadde ve ürün her aşamada birbirinden ayrıştırılmalıdır. Kuruluşta aynı anda hem FSC® sertifikalı hem de sertifikasız ürün üretimi varsa, bu ayrıştırmayı nasıl yapacağını prosedüründe tanımlamalı ve uygulamalıdır.

Yüzdesel Sistem:

FSC® tanımı ile satılmasını sağlayan FSC® kontrol sistemi.

Kritik Kontrol Noktası:

FSC® sertifikalı hammadde ile sertifikasız hammaddenin birbirine karışma riskinin yüksek olduğu noktalardır.

Sertifikalı Tedarikçilerin Listesi:

Kuruluş, FSC® sertifikalı hammadde tedarik ettiği firmaları düzenli olarak https://info.fsc.org/ web sitesinden düzenli olarak sertifikalarının geçerliliğini kontrol etmesi gerekmektedir.

Dönüşüm Faktörü:

Kuruluş tarafından kullanılan belirli bir dönüşüm sürecine giren ve çıkan malzeme miktarı arasındaki oran. Dönüşüm faktörü, çıktı miktarını girdi miktarına bölerek hesaplanır ve tüm ürüne veya bir ürünün her bir bileşenine uygulanır.

Kredi Sistemi:

Üretim girdilerinin miktarına ve uygulanabilir dönüşüm faktörlerine karşılık gelen bir kredi tanımı ile bir ürün grubunun çıktılarının bir kısmının satılmasını sağlayan FSC® kontrol sistemi.
Uluslararası Orman Yönetim Konseyi Belgesi
FSC COC Belgesi

FSC CoC Belgesi

FSC, dünya üzerinde orman belgelendirme standartlarını destekleyen ve ileri süren tek kuruluştur. Dünya üzerinde doğru orman yönetimiyle elde edilen ürünler FSC logosuyla tanınırlar. FSC etiketi, tüketiciye sosyal ve çevresel olarak sorumlu satın alma tercihi sağlayan, sorumlu üretim ve tüketim arasındaki bağlantıyı sağlar.

Günümüzde dünyada bir orman ürünün iyi yönetilmiş bir kaynaktan sağlandığını göstermenin en geçerli yolu, CoC Yönetim Sistemi’nin uygulanmasıdır. Simge Antalis’in aldığı FSC Sertifikası da CoC - Koruma ve Gözetim Zinciri'nin yani, ham maddenin ormandan tüketiciye ulaşana kadar gerçekleşen; işleme, dönüştürme, imalat ve dağıtım gibi tüm başarılı safhalarını içine alan bir yönetim sistemini kullandığını kanıtlamaktadır.

Müşteri açısından bakıldığında ise bir firmada FSC standartlarının uygulanıyor olması, firma tarafından bu aşamaların başarıyla yerine getirildiğinin de bir taahhütü niteliğindedir.

Bu sektör şemsiyesi altında faaliyet gösteren firmalar, müşterilerine ve/veya 3. şahıslara çalışmalarındaki her süreçte gerekli dikkati ve kalite şartlarını yerine getirdiklerini ispatlamak için CoC belgesine sahip olmayı talep etmektedirler.
Image

FSC Belgesi Nedir?

Fsc Sertifikası nedir, orman ürünleri ile ilgili üretim/satış yapan firmaların ürünlerinin, Orman Yönetim Konseyi’nin belirlediği standartlara uygun olarak üretildiğini gösteren bir belgedir. Orman Yönetim Konseyi 1993 yılında kurulmuş dünya çapında bir organizasyonudur. Bu organizasyon dünya çapında, orman ürünlerinin belirli standartlarla üretilmesi/satışı ile ilgilenen ve kar amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütüdür. Orman Yönetim Konseyinin kuruluş yeri Almanya’nın Bonn şehridir. Aynı zamanda kurumun yönetim merkezi de, kurulduğu şehirde bulunmaktadır. Fsc belgesi adını, Forest Stwardship Council’in baş harflerinden almıştır.

Bu konseyin kuruluş amacı, Birleşmiş Milletler ve Dünya Gıda ve Tarım Örgütü’nün sunduğu FAO raporlarının sonucunda dünya ormanlarının yarısının tahrip edildiğinin ortaya çıkmasıyla başlamıştır. Kurumun sahip olduğu vizyon tamamen dünya çapında orman ürünlerinin doğru kullanılmasıyla ilgili standartları belirlemek ve bu standartların uygulanıp uygulanmadığının, bağımsız olarak denetimlerinin yapmaktır.

Fsc belgesi sahibi olmak ürünleriniz kontrolsüz ağaç kesimi sonucunda piyasaya sunulmadığı anlamına gelmektedir. Bu belgeye sahip olma standartları, sadece ağaçların kesilmesiyle sınırlandırılmamıştır. Ürünün üretim, dönüşüm ve dağıtım aşamaları gibi her aşamasının incelenmesiyle belgeye sahip olma standartları içerisine dahil edilmiştir.

Bir ürünün Fsc belgesine sahip olup olmadığını anlamak oldukça basittir. Sistem, ürünün üzerinde yada ham maddenin üzerinde fsc logosu ve kayıt numarasının bulunmasıyla ilerlemektedir.

Fsc belgesine sahip her ürünün yada ham maddenin üzerine fsc logo kullanımı ve kayıt numarası olmak zorundadır. Olmayan ürünler fsc standartına kesinlikle dahil edilmemiş ürün yada ham maddelerdir. Fsc belgesine sahip olmak için, orman ürünleriyle ilgili üretim/satış yapan firmalar belirli denetimlerden geçerler. Belirlenen standartlar doğrultusunda firmalara yetki verilir ve bu standarta olan uygunluk denetlenir. Denetlemeler sonucunda başarılı olan firmalar düzenli olarak Orman Yönetim Konseyi’nin internet sitesi üzerinden açıklanır.

Kurumdan direk bilgi almak isteseniz bile, kurum açıklanan listeden firmanızın olup olmadığını takip etmenizi ister. Firma adınızın internet sitesi üzerinden yayınlanması bir nevi işlemi legalleştirmek anlamına da gelmektedir. Halkın uzun vade de orman ve orman ürünlerinden fayda sağlayacağı göz önüne alındığında Fsc belgesi büyük önem arz etmektedir.

FSC Belgesi Nasıl Alınır?

√  FSC Standardına uygun yönetim sisteminin kurulması
√  Belgelendirme başvurusunun yapılması
√  
Denetiminin planlanması
√  Denetiminin gerçekleştirilmesi
√  Belgenin info.fsc.org sitesinde yayınlanması
√  Logonun kullanılması

YYS DANIŞMANLIK olarak FSC Belgesi almak isteyen firmalara kurumlara FSC belgesi kurulumu için eğitimdanışmanlık hizmetleri vermekteyiz ve fsc sertifikası alacak firmanın FSC Belgelendirme denetimlerinden başarılı şekilde geçmesini sağlayarak FSC Sertifikasının firmaya kazandırılmasını sağlıyoruz.

FSC Belgesi Almak Ne Kadar Zaman Alır?

FSC Belgelendirmenin maliyeti firmanızın boyutuna, yapısına ve organizasyonuna göre farklılık gösterir. Yasal başvurudan FSC belgelendirme sürecine kadar 25-45 gün sürebililir.

FSC Belgesinin Faydaları Nedir?

√ Firmalar için uluslararası tanınma ve prestij göstergesidir,
√ FSC belgesi sayesinde FSC markasını ve etiketlerini kullanma hakkına sahip olmak,
√ Ürünlerin yasal ve iyi idare edilmiş kaynaklardan geldiğini gösterir,
√ Mevcut orman ürünlerinin yasal olduğunun göstergesidir,
√ Gelecek nesillere ormanların sağlıklı bir şekilde devredilmesini sağlar,

√ Dünya’ da el değmemiş, insan girmemiş doğal ormanların ve diğer ekolojik yapının, floranın ve habitatların değişimini engeller,

√ Dünya’ da tehlikeli olan böcek ilaçlarının kullanımını, pestisit risklerini ortadan kaldırır,   

√ Ormanı oluşturan ve Dünyanın Havasına ve dengesine en büyük destek olan ağaçların genetik yapısının değiştirilmesine engel teşkil eder,

√ Dünya’ da orman bölgelerinde yaşayan ve o yöreye mahsus yapıda olan yerli halkın veya taşralıların haklarına saygı oluşturur,

√ Ormanların azalmasına mani olur,

√ Orman ürünlerinin tüketimini kontrol ve kayıt altına alır,

√ Yılda en az bir kere sertifikalı organizasyonların uygunluğunu kontrol eder,

Ürünün iyi yönetilmiş ormanlardan ve kontrollü kaynaklardan elde edildiğini ispatlar ve bu ürünlerin kontrolsüz ağaçlardan üretilen ürünlerle karışmadığını doğrular. Örneğin etiket üreten bir matbaanın, etiketi oluşturduğu kağıdın üretiminde kullanılan ham maddenin iyi yönetilmiş bir ormandan elde edilmesi ve bu kağıtla oluşturulan etiketin gerek üretim aşamalarında gerekse depolama ve sevkıyat aşamalarında karışmasını engelleyici bir sistemin olması sağlanır.

AAF Bedeli Nedir? Katkı Payı Nedir?

The AAF is an Annual Admistration Fee charged by FSC to accredited certification bodies, calculated on a “per certificate” basis.

" AAF ; Annual Administration Fee" Bas harflerinin kısaltması olan,yıllık yonetim ücreti adı altında , her sertifika da ciro bazında,

FSC sertifikasyonunun yönetim merkezi olan Forest Stewardship Council (Orman Yönetim Konseyi) tarafından alınan ücret dir,

Bu ücret ile ilgili acıklayıcı bilgi sizinle yapılan sertifikasyon sözleşmesinde de belirtilir,
ve her yıl başında o yılla ilgili AAF ücreti , belgeli firmaya fatura edilir, ve ilgili yılın mart ayı sonuna kadar odenmesi beklenir.

Bir Ürün Üzerinde FSC Etiketlerini Görmek Ne Anlama Geliyor?

FSC etiketleri, tuvalet kağıdı rulolarından en sevdiğiniz kitaba, buzdolabınızdaki süt kutusuna ve diğer gıda ürünlerine kadar dünya çapında milyonlarca üründe bulunabilir. Etiket ne anlama geliyor? Basitçe söylemek gerekirse: FSC etiketli ürünleri seçerek dünya ormanlarının korunmasına yardımcı oluyorsunuz.

Her etiket, bitmiş ve etiketlenmiş ürünü yapmak için kullanılan malzemelerin menşei hakkında bilgi sağlar.

FSC Sertifikası, FSC Orman Yönetimi, FSC Etiketi

Dünya’ nın bir çok ülkesinde milyonlarca hektardan fazla orman alanı FSC Orman Yönetimi standartlarına uygunluğu ile belgelendirilmiştir. Halen belgelendirme çalışmaları artarak devam etmektedir.

Orman Ürünleri üzerinde bulunan FSC etiketleri ile tüketicinin kereste, ahşap, kağıt ürünü v.b. ürünleri alırken tercih yapmasını kolaylaştıran, ürüne güven ve kalite katan bir durum ortaya çıkarmaktadır. Hem üreticiler hemde tüketiciler bu durumdan oldukça memnun olmaktadır.
FSC SERTİFİKASI

FSC Logosu Kullanımı

Bu, FSC logosu ve satın aldığınız ürünün, sorumlu bir şekilde yönetilen bir ormandan odun kullanarak üretildiğini ve buna bağlı olarak topluluklara sosyal faydalar sağlarken biyolojik çeşitliliğe saygı gösterilmesini sağladığını söyleyen bir bildiridir.
FSC ETİKET

Orman Ürünlerinin Güvenilir Olduğunu Garanti Eder

Sistemin uygulandığını orman ürünü ve ham maddenin üzerinde bulunan FSC logosu ve kayıt numarasından anlamak mümkündür. FSC belgesi orman ürünlerinin güvenilir olduğunu ve sürdürülebilir şekilde yönetildiğini de garanti altına almaktadır. Sürdürülebilir ve doğru şekilde orman üretimi yapılması konusunda son yıllarda tüketicinin bu yönde rağbet göstermesi işletmelerin FSC sertifikası almak için harekete geçmesine neden olmaktadır. İşletmelere ekonomik açıdan da ciddi bir katkı sağlayan FSC belgesi alacak işletmeler maliyet ile ilgili cesaretli davranırlarsa çok iyi bir geri dönüş kazanırlar.

Oluklu Mukavva FSC Sertifikası, Koli Kutu Fsc Belgesi, İplik FSC Belgesi, Kereste fsc belgesi, Kontrplak fsc belgesi, Lambri fsc belgesi, MDF fsc belgesi, Odun fsc belgesi, OSB levha fsc belgesi, Pelet, Sunta fsc belgesi, Kontrplak fsc belgesi, Laminat fsc belgesi, Plywood fsc belgesi, Bambu FSC belgesi, Matbaa FSC Sertifikası, Kağıt FSC Belgesi, Etiket FSC Belgesi, Ambalaj FSC Belgesi, Mobilya FSC belgesi, İplik FSC Belgesi

5 Madde ile Neden FSC

İşletmeniz için FSC belgesinin faydalarından sadece birkaçını sizler için sıraladık
01

EKOSİSTEM

FSC Sertifikası orman ekosistemlerini korur ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olur.
02

SORUMLULUK

FSC Sertifikası orman yönetiminin geleceğini şekillendirmede sorumluluk sahibi olduğunu gösteri.
03

ENDÜSTRİ

FSC Sertifikası orman yönetiminde endüstri standartlarını yükseltir.
04

GÜÇ

FSC Sertifikası işletmeniz ve müşterileriniz arasında daha güçlü bağlantılar oluşturur.
05

YASAL

FSC Belgesi yasal gereklilikleri ile güncel olmanızı sağlar.

FSC Belgelendirme Hizmeti

Hemen Profesyonel Sertifika Hizmeti Alın

Bize ulaşarak profesyonel hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.
Hemen YYS danışmanlık iletişime geçiniz?


Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Sosyal Medya

İstanbul
Adres: Yenibosna Merkez Mah. 29 Ekim Cad. No:35 Bahçelievler/İstanbul
Telefon: 0 212 541 25 53
E posta: admin@yysdanismanlik.com

Ankara
Adres: Atapark Mahallesi 1308 Sokak No: 8/7 Keçiören Ankara
Telefon: 0 312 472 30 50
E posta: contact@yysdanismanlik.com

İzmir
Adres: Gazi Mah. Kublay Cad. No: 19 Gaziemir / İzmir
Telefon: 0232 251 77 88
E posta: izmir@yysdanismanlik.com

© 2024 YYS Belgelendirme Eğitim Danışmanlık ve Test&Analiz Hizmetleri Tüm Hakları Saklıdır.