• 0212 541 25 53
  • 0533 050 77 58
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Pzt Cuma 09:00 20:00

ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır

ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

9001 Sertifikasyon için

ISO 9001 sertifikası almak, üst yönetimden bir taahhüt ve kaynakların doğru şekilde tahsis edilmesini gerektirir. Bunu gerçekleştirmek için iyi desteklenmesi gerekir. Bunu kendiniz yapmak için yeterli kaynağa sahip olup olmayacağınızı veya bir danışmanın yardımını alıp alamayacağınızı anlamanız gerekecektir.

9001 Boşluk analizi

(GAP) Boşluk analizi, kuruluşunuzun özellikle nelerin eksik olduğunu ve nelerin gerekli olduğunu belirler.

KYS'niz normal şekilde çalıştığında ve yeterli kanıt ("kayıtlar") topladığımızda, akredite bir belgelendirme kuruluşu tarafından 9001'e uygunluğu resmi olarak denetlenebilir, hale getiriyoruz. KYS'nizin standardın zorunlu gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını ve Kalite Yönetim risklerinizin KYS'nizin politika ve prosedürlerine göre tanımlandığını, ele alındığını ve izlendiğini kontrol ediyoruz.

ISO 9001 ile ilgili en sık sorulan sorular şunlardır:

Ne kadar sürer?
Ne kadar zorluğu var?
Neler var?
Kaça mal olacak?

Sistemi geliştirmek ve dahili olarak denetlenmek

Sertifikayı almak için sisteminizi ISO standardı seviyesine kadar geliştirmeniz gerekecektir. Bu, ISO standartlarına göre yeni süreçler, yeni kalite kontroller ve yeni organizasyon politikaları geliştirmek anlamına gelir.

Bir üçüncü tarafın sisteminizi denetlemesine izin vermeden önce, sistemin ISO 9001 belgelendirme standartlarını karşıladığından emin olmalısınız. Bu nedenle iç denetim, sertifikasyon başvurusu yapmadan önce önemli bir adımdır.

ISO 9001 ile ilgili eğitimler

Temel, İç tetkik, Doküman, Risk tabanlı düşünme

9001 Akredite denetleme firması seçme

ISO 9001 sertifikasını almak için kuruluşunuzun yönetim kalite sistemini akredite bir denetçi tarafından kontrol ettirmeniz gerekir. Belgelendirme sağlayan birçok akredite belgelendirme kuruluşu bulunmaktadır.

9001 Sertifika almak

Akredite denetçi, kalite yönetim sisteminizin ISO 9001 standardının gerekliliklerine uygun olduğunu hissettiğinde, sertifikayı alacaksınız. Bu sertifika üç yıl geçerlidir ve sertifikayı yenilemek için sistemi korumanız gerekecektir.

Sertifikayı aldıktan sonra bile, tüm gereklilikleri sürekli olarak yerine getirmesi için süreçleri sürekli olarak iyileştirmeniz gerekir. Bunun için ISO 9001 sertifikası hakkında sağlam bir bilgi gereklidir.

 

ISO 9001 Sertifikasını Almak Ne Kadar Sürer?

Doğru hazırlık ve ISO 9001 sertifikası için neyin gerekli olduğuna dair iyi bir anlayışla çoğu kuruluş, boyutlarına ve karmaşıklığına bağlı olarak 1 ila 6 ay içinde sertifika almayı bekleyebilir. Bu, sıfırdan başladıklarını ve hepsini şirket içinde yaptıklarını varsayarak düşünebiliriz.

Denetim sürecine neler dahildir?

Temel ve ISO 9001 Kalite El Kitabı tamamlandıktan sonra Aşama 1 değerlendirmeniz için hazır olacaksınız.

Değerlendirici/denetçi, yazılı Kalite Yönetim Sistemlerinizin ISO 9001 Standardının gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığını ve gerçekte yaptığınızla eşleşip eşleşmediğini kontrol edecek ve sistemin eksiklik ve potansiyel iyileştirme alanlarını vurgulayacaktır.

Gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra, kuruluşunuz Aşama 2 sertifika değerlendirmeniz için hazır olacaktır. Değerlendirici/denetçi, Kalite Yönetim Sistemleri ve ISO 9001 Standardının gerekliliklerine göre çalıştığınızı kontrol edecektir.

Doküman Yönetimi

Tüm personelinize, kayıt tutmanın ve doğru belgeleri kullanmanın önemini iletmeniz gerekecektir.

En son sürümün kullanıldığından emin olmak için belgelerin kullanımının kontrol edilmesi, ISO 9001'in önemli bir parçasıdır. Sürüm için bir sistemle birlikte eski sürümlerin kaldırılmasını ve yeni sürümlerin çeşitli dahili departmanlara dağıtılmasını sağlamak için sağlam bir sisteme ihtiyacınız olacaktır.

ISO 9001 sisteminizin gereksinimlerine uymak için hangi kayıtların tutulacağını ve işi başarılı bir şekilde yürütmek için neye ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekecektir.

 

Belgelendirme Hizmeti

Hemen Profesyonel Sertifika Hizmeti Alın

Bize ulaşarak profesyonel hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.
Hemen YYS danışmanlık iletişime geçiniz?


Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Sosyal Medya

Adres: Yenibosna Merkez Mah. 29 Ekim Cad. No:35 Bahçelievler/İstanbul
Telefon: 0 212 541 25 53
E posta: admin@yysdanismanlik.com

Adres: Atapark Mahallesi 1308 Sokak No: 8/7 Keçiören Ankara
Telefon: 0 312 472 30 50
E posta: contact@yysdanismanlik.com

© 2023 YYS Belgelendirme Eğitim Danışmanlık ve Test&Analiz Hizmetleri Tüm Hakları Saklıdır.